top of page

/książka

SKANDYNAWIA ŚWIATŁO PÓŁNOCY

  • Facebook
Skandynawia.jpg
Audiobook_2.jpg

KSIĘGARNIE, W KTÓRYCH MOŻNA KUPIĆ KSIĄŻKĘ:

„SKANDYNAWIA – ŚWIATŁO PÓŁNOCY to zwieńczenie kilkunastu lat doświadczeń oraz kilkudziesięciu naszych podróży po krajach skandynawskich. Książka jest nie tylko reportażem – opisuje zarówno miejsca, które stały się najpierw inspiracją a potem celem wyprawy, jak i przeżycia, rozmowy z napotkanymi ludźmi, garść informacji z historii, etnografii, języka a także niezwykłej, dziewiczej przyrody krajów skandynawskich.
Tekst składa się z dziesięciu rozdziałów, z których każdy poświęcony jest innej destynacji. Mimo, że wyspy, takie jak Bornholm, Gotlandia, Olandia, Szetlandy czy Orkady a w szczególności Alandy i Wyspy Owcze przynależą administracyjnie do konkretnych krajów: Danii, Finlandii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, to jednak każde z nich ma swoją niepowtarzalną specyfikę, klimat, historię, kulturę, tożsamość, flagę a czasami nawet język. Zdarza się, że ich mieszkańcy stanowią całkowicie inny naród i trudno doszukiwać się analogii do krajów, z którymi są związane. Mamy nadzieję, że w naszej książce każdy znajdzie coś dla siebie – być może będą to informacje pomocne w samodzielnej wyprawie na północ, być może rzucenie światła na historię wybranych miejsc, delikatna podpowiedź w poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące pytania „ludzi południa”, inspiracja dotycząca własnych poszukiwań. Mimo, że całość jest bardzo subiektywnym przekazem naszych doświadczeń, nie chcieliśmy, by w jakikolwiek sposób narzucała czytelnikowi gotowe odpowiedzi. Naszą intencją było stworzenie przestrzeni do własnej interpretacji czy przedstawienie faktów w taki sposób, by każdy mógł sam dla siebie odkryć to, co dla niego najbardziej istotne. Poszczególne fragmenty rozdziałów są przypisane do Zosi i do mnie, gdyż każde z nas przeżywa, odbiera czy interpretuje inaczej te same sytacje. Specyficzny jest także sposób postrzegania świata poprzez wrażliwość damskiego i męskiego punktu widzenia, co daje okazję do pełniejszej interpretacji – niekiedy tych samych faktów – niezależnie od tego, czy odbiorcą jest kobieta czy mężczyzna. W posłowiu znalazło się też miejsce dla naszej siedmioletniej wówczas córki Marysi. To kolejny punkt widzenia tych samych spraw, doświadczeń czy miejsc, tym razem z perspektywy dziecka – jego rozumienia świata i jego niepowtarzalnej wrażliwości. Książka zaczyna się rozdziałem o Finlandii – nie przypadkowo – to od tego kraju i jego mieszkańców w znacznej mierze zaczęła się dla nas fascynacją północą. Finlandia jest też krajem najczęściej przez nas odwiedzanym. Parafrazując słowa starożytnych Rzymian można powiedzieć, że dla nas „wszystkie drogi prowadzą do Finlandii” i zawsze jest nam po drodze…..
Oprócz tekstu integralną częścią książki są nasze fotografie. Tak, jak Finlandia rozpoczęła skandynawskie podróże, tak nasze fotografie stały się początkiem naszego opowiadania o Skandynawii. Kilka skromnych wystaw, potem liczne już spotkania i prelekcje, w końcu książka – stały się dla nas przestrzenią dzielenia się pasją podróży po Skandynawii. Przyznaję, że napisanie książki o tym, co niekiedy trudno wyrazić, czy przekazać językiem oddającym sedno, stało się dla nas wielkim wyzwaniem, którego ocenić na razie absolutnie nie jesteśmy w stanie. Na szczęście są fotografie. Mam wielką nadzieję, że dzięki nim uda się przekazać czytelnikom, to czego tak naprawdę słowami już wyrazić się nie da“.

Autorzy:
Zofia Miedzińska z wykształcenia jest filozofem. Zajmuje się malarstwem, grafiką, fotografią oraz ilustracją książek dla dzieci. W swoim dorobku ma kilka wystaw fotograficznych w Polsce i za granicą. Pasjonatka skandynawskich wysp i archipelagów, szczególnymi względami darzy Wyspy Owcze. 

Michał Miedziński, pochodzi z Krakowa - wykładowca psychologii pracy oraz socjologii zarządzania, specjalista w dziedzinie ubezpieczeń majątkowych. Autor wystaw fotograficznych oraz publikacji o tematyce skandynawskiej i przyrodniczej. Odbył kilkadziesiąt podróży po krajach skandynawskich. 

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Novae Res

bottom of page